Hypotéky na dům jsou nejoblíbenější variantou pro úvěrové financování bydlení. Rozebereme si podrobnější hypotéky na rodinné domy.

Hypotéky na vlasní dům

Hodně lidí má takový sen, že se odstěhují z města. Ve městě bydlí ve stíněném paneláku a chtějí se přestěhovat na vesnici do rodinného domu. Většina lidí však nemá tak velkou hotovost, aby dokázaly dům postavit za své peníze. Většina lidí tak musí použít nějaké hypotéky na dům, díky tomu získají peníze na stavbu vysněného domku.

Hypotéky poskytují hypoteční banky

Hypotéky na dům poskytují v České republice dle zákona hypoteční banky. Hypoteční banky nabízí klientům vždy výhodné podmínky, hlavně díky tomu že na trhu hypotečních bank je opravdu velká konkurence, takže roční úroky u hypoték se drží na docela nízké úrovni. V současné době jsou něco okolo 5 procent ročně.

Jak dlouhou zvolit fixaci u hypotéky na dům ?

Pokud máte raději jistotu, tak bych volil raději jistotu. Tedy třeba 5 letou fixaci. Po tuto dobu budete mít přesně stanovený roční úrok, který se nemůže měnit. Ani výše splácet se nebude měnit a vy tak víte na čem budete. Délka fixace má také vliv na výslednou úrokovou sazbu, kterou vám nabídnou hypoteční banky.

Poplatky mohou hypotéku prodražit

Nedívejte se pouze na výši ročního úroku a na výši měsíční splátky. Je třeba také sledovat další poplatky, které mohou ve finále hypotéku opravdu hodně prodražit. Například poplatek za odhad nemovitosti, poplatek za vyřízení hypotéky, poplatky za vedení hypotečního úvěru a další poplatky.