Hodně lidí chce využít předčasné splacení hypotéky, ale u mnohých hypotečních bank zjistí že se jim to nemusí vůbec vyplatit. Rozebereme si podrobněji předčasné splacení hypotéky.

Když chci předčasně splatit hypotéku

Často se stává, že si vezmeme hypotéku a po několika letech získáme nebo našetříme větší sumu, kterou by jsme chtěly použít na předčasné splacení hypotéky. Díky tomu by jsme pak ušetřily nejen na úrocích, ale také na dalších poplatcích. Ne vždy, se však musí takové předčasné zaplacení hypotéky vyplatit.

Předčasné splacení hypotéky často znamená sankce a pokuty

Většina lidí si řekne, že hypoteční banka by měla být ráda, že ji chceme peníze vrátit dříve než jsme se zavazály. Předčasným splacením hypotéky by však banky přišly o zisk a tak je u hodně hypotečních bank v Česku předčasné splacení hypotéky odměněno různými sankcemi a pokutami. U mnohých se ani nevyplatí hypotéku předčasně zaplatit.

Předčasné splacení hypotéky po skončení fixace

Předčasné splacení hypotéky po skončení fixace je téměř vždy zdarma. Proto je většinou si lepší si počkat na konec fixačního období. A potom hypotéká doplatit nebo dát alespoň mimořádnou splátku. Je tedy asi lepší volit spíše kratší fixaci hypotéky, aby jste mohly hypotéku dříve doplatit.